Odwiedzili nas

Dzisiaj 0
Ogółem6377

Linki

FACEBOOK

ŚW. Jan Paweł II

ŚW.Jan Paweł IIłac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

Nasz założyciel!!!

Anna Jenke

Anna Jenke urodziła się 3 IV 1921 roku w Błażowej koło Rzeszowa. Od 7-ego roku życia wraz z rodzicami na stałe zamieszkała w Jarosławiu. Szkołę średnią ukończyła u SS. Niepokalanek w Jarosławiu w 1939 roku. W czasie wojny i okupacji była czynnie zaangażowana w konspiracji; niosła pomoc jeńcom wojennym, więźniom, a dla biednych dzieci zorganizowała akcję "kromka chleba". Brała też udział w tajnym nauczaniu. W 1945 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończyła w 1950 roku, uzyskując stopień magistra z filologii polskiej. Od 1950 roku do końca życia pracowała jako polonistka  i wychowawczyni młodzieży szkół średnich w Jarosławiu. Jej praca pedagogiczna i wychowawcza przebiegała w bardzo trudnym okresie -w systemie komunistycznym. Wtedy to Anna wykazała wielką odwagę w wyznawaniu prawd wiary, swej przynależności do Chrystusa     i Kościoła. W tym też duchu wychowywała całe rzesze młodych pokoleń. Szczególną troską otaczała zaniedbaną młodzież i "dzieci ulicy". Opiekowała się też chorymi, biednymi i samotnymi ludźmi. Wszystkim niosła pomoc moralną  i materialną. Odznaczała się głęboką wiarą i nieprzeciętną miłością Boga i bliźniego. Na codzień żyła Ewangelią. Przez to stała się autentycznym świadkiem Chrystusa - współczesnym świeckim apostołem. Zachorowała na ciężko chorobę nowotworową. Zmarła 15 lutego 1976 r. w Jarosławiu.

             Pogrzeb, który zgromadził wielkie tłumy ludzi przypominał manifestację. Uczestnicy tego smutnego obrzędu przybyli oddać hołd człowiekowi wielkiemu, nieprzeciętnemu. Pragnęli wyrazić swoją wdzięczność za jej wprost heroiczną miłość Boga i drugiego człowieka. Uczniowie i wychowankowie szczególnie przeżywali odejście swojej wspaniałej wychowawczyni, przyjaciela, bowiem za taką ją uważali. Dla swego niezwykłego życia pełnego dobroci i miłości, zasłużyła sobie u wielu na wdzięczną pamięć.

             Kościół archidiecezji przemyskiej, biorąc pod uwagę jej wielkie wartości ducha; życie według cnót chrześcijańskich, wierne naśladowanie Chrystusa na ewangelicznej drodze - rozpoczął proces beatyfikacyjny. I odtąd przysługuje jej tytuł Służebnicy Bożej.

 

Bł. Piotr Jarze Frassati

Bł. Piotr Jarze Frassati  urodził się 6 kwietnia 1901r. w Turynie. Był synem Alfreda Frassati – senatora, ambasadora Królestwa Włoch w Berlinie, i Adelaidy – malarki. Miał o 1,5 roku młodszą siostrę Lucianę.

            Należał do wielu stowarzyszeń: Apostolstwa Modlitwy, Konferencji św. Wincentego a Paulo, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej.

Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie. Jego pasją były góry.28 maja 1922 Frassati wstąpił do  III Zakonu Św. Dominika (zakon świecki), przyjmując imię Girolamo (Hieronim). W 1924 założył z przyjaciółmi nieformalne „Stowarzyszenie Ciemnych Typów” (Societa Tipi Loschi), którego celem był apostolat wiary i modlitwy między innymi przez wspólne górskie wycieczki. 

           Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się od ubogiego chorego. Jego postać rozpowszechniła siostrzenica Wanda Gawrońska. Frassati został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 20 maja 1990 na Placu Św. Piotra w Rzymie Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 4 lipca. Piotr Frassati jest patronem młodzieży i studentów.

Design by Premium templates in association with Free Joomla 2.5 templates